Reactoonz
logo reactoonz playn go
Vinstchans
54%
5 Stars
Populär
75%
Lägsta insats 0.2
RTP 94.5%
Hjul 7
Vinstlinjer 20
allmäntNamnReactoonz
Lanserad2017-10-25
Vinstinformation
Vinstchans54
Vinstlinjer20
InsatsLägsta insats0.2
Max insats100
Speltillverkare0.2

Reactoonz slot

Anledningen till att så många gillar Reactoonz slot är för att den är rolig, större än många andra slottar och för att du kan vinna mer än en gång på ett spinn. Läs mer nedan för att få veta mer ingående om just Reactoonz och hur du spelar.

Spelets egenskaper

Reactoonz från Play n Go är en favorit bland Gambloriums användare, med 49 symboler och potential för större symboler. Dessa symboler ser ut som små aliens, eller kanske det är små nanobots? Hur som så är de väldigt söta och kommer i olika färger och former.

Om du spelar demo Reactoonz kan du testa på denna spelautomat innan du börjar spela med riktiga pengar, något som vi verkligen rekommenderar så att du lär dig de olika funktionerna i spelet. Det finns ett antal sådana att tillgå.

Fördelar och nackdelar

Här kommer en del för- och nackdelar med denna spelautomaten, så som vi har uppfattat det iaf.

FördelarNackdelar
Reactoonz är väldigt spännande.Det finns inte någon free spin funktion i Reactoonz.
Har en superhäftig jackpot.Funktionen med Gargatoon förekommer inte så ofta under spelets gång.
Kommer med flera olika bonusfunktioner.
Det går att vinna flera gånger på samma spinn.
Multipliceringar delas ut lite då och då.

Symbolerna

De 8 söta utomjordingssymbolerna i Reactoonz slot skapar en färgstark atmosfär som Gamblorium rekommenderar för dem som föredrar en lekfull estetik. De kanske inte ger så mycket i utbetalning per varelse men de kommer oftast i stora klungor och det är också så som vinsterna betalas ut, med hjälp av olika kluster på hjulen.

Symbolerna kan sedan omvandlas med hjälp av de olika bonusfunktionerna och bli till lysande små klot eller öka i storlek och ta upp en större plats.

Vinsttabell

I vinsttabellen som vår sajt Gamblorium ofta hänvisar till, visas alla de söta små filurerna, samt hur mycket de är värda. Men på denna så kan ni även läsa på lite extra om de olika bonusfunktionerna som vi nyligen tog upp samt om lite andra funktioner som finns på slotten, det finns några stycken.

Symboler5678910-1112-1415+
Tvåögd rosa utomjording1.603.204.808.0012.8032.0080.001200.00
Tvåögd grön utomjording1.281.603.204.806.4016.0040.00480.00
Tvåögd orange utomjording0.961.281.603.204.808.0016.00240.00
Tvåögd blå utomjording0.801.121.602.403.204.808.00120.00
Enögd lila utomjording0.240.320.640.961.281.604.8016.00
Enögd röd utomjording0.240.320.640.961.281.604.8016.00
Enögd grön utomjording0.160.240.320.480.961.281.604.80
Enögd gul utomjording0.160.240.320.480.961.281.604.80

Reactoonz Free spins

Som sagt så finns det inte någon Reactoonz free spins omgång att spela här. Men du får många andra bonusfunktioner att spela med istället för free spins.

Bonusfunktioner i Reactoonz slot

Det finns som sagt en del bonusfunktioner att gå igenom och här kommer en snabb lista på vilka det är och vad de ger till spelaren.

Kvantfunktioner

Implosion
Gör om 3-6 stycken av symbolerna till orangefärgade jokersymboler och förstör intilliggande symboler.
Demolering
Förstör de symboler som bara har ett öga samt de symboler som matchar.
Skärning
Visar en slumpmässig symbol i en skärning med två diagonala linjer som går över spelautomaten tillsammans med en jokersymbol.
Alteration
En av de enögda symbolerna väljs ut och tillsammans med matchande symboler så görs de om till en grön glödande symbol.
Random Wilds
I Reactoonz så kan även så kallade Random Wilds visa sig. Detta är en jokersymbol som även glöder i flera olika färger.

Gargatoon

Som vi skrev ovan så händer detta inte så ofta. Men för att det ska kunna ske så måste den nå kvantumkön. Då kommer en symbol på 3×3 att visa sig. Denna är sedan kvar efter två delningar. Först som 2×2 och sedan som 9 små och likadana symboler.

Giantoonz med multiplikator

Stora symboler, eller så kallade Giantoonz kan även bildas om fyra symboler ligger intill varandra i en fyrkant. Vinster som innehåller en sådan stor symbol får automatiskt en dubblad vinstsumma, vilket kanske inte är något som man frivilligt tackar nej till. En stor symbol ger större vinstchans.

Flukturering

En annan funktion som finns i spelet Reactoonz är Flukturering. Denna funktion märker en enögd symbol under starten på varje nytt spinn. Skulle denna märkta symbol sedan hamna i en vinnande kombination så får du två stycken jokrar som i sin tur sedan ersätter andra symboler som en wild.

Vinnande kombinationer

För att kunna få vinster i Reactoonz slot så gäller det att minst 5 stycken likadana symboler, eller en kombination med likadana symboler och jokrar, finns. Dessa behöver inte vara i någon speciell linje utan kan ligga som i ett kluster. Bara de är nära horisontellt eller vertikalt.

Den minsta och högsta möjliga insatsen

Den minsta insatsen ligger på 0,20 och den högsta insatsen på 100,00. Så i Reactoonz kan du spela både jättelågt men även lite högre.

  • Den minsta insatsen ligger på 0,20;
  • Den högsta insatsen på 100,00. Så i Reactoonz kan du spela både jättelågt men även lite högre.

Reactoonz RTP

Slottens medel RTP ligger på 96,51%, en summa som är riktigt bra för att vara medel tycker vi.

Jackpott/maxvinst

Eftersom symbolerna försvinner samtidigt som en mätare för högre vinst fylls på så kan du vinna riktigt stora vinster.

Spelets handling/tema

Detta spel har ett utomjordiskt tema tillsammans med de små nanobotsliknande aliensymbolerna. Temat förstärks sedan av olika ljud som vi förknippar med rymden och aliens. Samma sak är det med spelets musik som spelas lite då och då. Andra saker på slotten går också att förknippa med temat.

De spelautomaterna med liknande tema

GigantoonzDetta är en annan version av Reactoonz men med fler av de större symbolerna bland de små, väldigt uppskattat!
Dr.ToonzEn annan variant som påminner om denna slot men som inkluderar en flygande vetenskapsman, eller doktor kanske, och som kommer med 4096 stycken vinstrader.
Reactoonz 2Uppföljaren till Reactoonz. Och vi är inte förvånade att denna finns ute. Om ni gillar denna spelautomat så bör ni även testa in denna uppföljare.
EnergoonzPåminner till en viss del om Reactoonz men har ändå ett lite mer säreget utseende med andra typer av symboler på hjulen.

De bästa casinona online som erbjuder Reactoonz slot

casinon med Reactoonz slot
Vi kommer här under att dela med oss av en lista där du snabbt och enkelt kan hitta dig ett Reactoonz casino. Alla dessa casinon som vi delar med oss av har svensk spellicens så att ni kan spela ännu säkrare online.

  • ✔️ PlayOJO: hos PlayOjo så kan du spela Reactoonz demo eller så kan du spela för riktiga pengar. Är du en ny spelare kan du få 100 stycken omsättningsfria free spins.
  • PlayOJO

    Välkommen

  • ✔️ Casinostugan: det mysiga casinot som trots sin lugna image även är ett casino Reactoonz valt att bosätta sig på. Även här kan spela en demoversion av spelautomaten innan vid behov.
  • Casinostugan

    Välkommen

  • ✔️ LeoVegas: nu finns även Reactoonz LeoVegas värld tillsammans med ca 2000 andra casinospel. Här finns även exklusiva spel som inte går att hitta någon annanstans online. Spana in dessa med.
  • LeoVegas

    Välkommen

Sammanfattning

I denna Reactoonz slot review så har vi berättat lite om denna intressanta spelautomat med alien- och rymdtema. Detta är en annorlunda slot där du kan vinna flera gånger under samma spinn och även få olika bonusfunktioner när detta händer. Det finns sedan inte några free spins till denna slot men det var inget som vi kände att vi saknade då Reactoonz har så mycket annat kul att erbjuda och det händer ständigt saker, så man blir aldrig uttråkad.

Andra bästa slots online

Reactoonz - Vanliga frågor

1️⃣ Vart hittar jag Reactoonz slot?

Denna spelautomat finns på flera casinon online men ta hjälp av vår lista för att snabbare hitta ett.

2️⃣ Kan jag spela om jag är under 18 år?

Nej, för att spela casinospel så måste du vara över 18 år. Detta rekommenderas även om du spelar en gratis demoversion av spelet.

3️⃣ Vad har Reactoonz för RTP?

96,51%

4️⃣ Finns det en demoversion på alla casinon?

Oftast, men detta är inte något som vi kan garantera att det gör då alla casinon är olika.

5️⃣ Vilka har skapat Reactoonz?

Play N Go.

6️⃣ Har Reactoonz uppföljare?

Ja det finns uppföljare.
Screenshot
Editor
Casino Expert
Det huvudsakliga arbetet av Vitalii innebär att få gamblorium.com/se att synas så mycket som möjligt på olika digitala plattformar och locka besökare till sajten. Vitalii också jobbar som kommunikationsansvarig med partners i spelvärlden.
nodar giorgadze photo
Reviewer
Product Owner

Spelarrecensioner

0 Recensioner